Onderzoekenwijzer

Coxiella burnetii (IgG fase 1 en IgG fase 2); Q-koorts vermoeidheidssyndroom

Afdeling
Medische Microbiologie
Methode
Antistofbepaling, immunofluorescentie-test
Frequentie van bepaling
Eenmaal per week (vrijdag)
Doorlooptijd
Tot 7 werkdagen
Monstermateriaal
Serum
Afnamemateriaal

Bloedbuis voor stolbloed (6,0 ml, rode dop)

Onderzoekenwijzer MMB - Bloedbuis voor stolbloed 6.0 ml rode dop
Inzendcondities
Transport: Lever bij voorkeur dezelfde dag in. Lukt het niet om het materiaal binnen 4 uur op transport te krijgen? Bewaar het dan bij 2 tot 8 graden. Het transport mag plaatsvinden bij 1 tot 25 graden.
Opmerkingen
In de antistofrespons tegen Coxiella burnetii ontstaan zowel fase 1 als fase 2 antistoffen. Er is geen specifieke biomarker voor Q-koortsvermoeidheidssyndroom. Wel moet er sprake zijn van het aantoonbaar hebben doorgemaakt van een Q-koorts infectie. Bij verdenking op Q-koortsvermoeidheidssyndroom worden IgG fase 1 en IgG fase 2 antistoffen bepaald. IgG fase 2 antistoffen blijven het langst aantoonbaar na een Q-koorts infectie.

Let wel: het aantonen van Coxiella burnetii antistoffen bij iemand met vermoeidheid staat niet gelijk aan het stellen van de diagnose Q-koorts vermoeidheidssyndroom. Q-koorts kan dan echter niet worden uitgesloten als oorzaak van de vermoeidheid. Aanvullend onderzoek op bijvoorbeeld een vermoeidheidspolikliniek (Radboudumc) kan de diagnose bevestigen.
Code OWM-058
Laatste revisie: 26 maart 2025 - 09:28