Onderzoekenwijzer

Yersinia enterocolitica PCR

Afdeling
Medische Microbiologie
Methode
Polymerase ketting reactie, kwalitatief
Frequentie van bepaling
Dagelijks inclusief zaterdag (uitgezonderd zondag)
Doorlooptijd
1-2 werkdagen
Afnamemateriaal

Fecescontainer (bruine dop met lepeltje; tenminste 5 schepjes feces aanleveren, container maximaal tot de helft gevuld)

Onderzoekenwijzer MMB - Fecescontainer bruine dop met lepeltje
Inzendcondities
Transport: Lever bij voorkeur dezelfde dag in. Lukt het niet om het materiaal binnen 4 uur op transport te krijgen? Bewaar het dan bij 2 tot 8 graden. Het transport mag plaatsvinden bij 1 tot 25 graden.
Opmerkingen
Bij een aanvraag Yersinia enterocolitica PCR wordt gelijktijdig Salmonella species, Shigella species, Campylobacter species, shigatoxine-producerende Escherichia coli, Vibrio cholerae / vulnificus / parahaemolyticus PCR; cholera, Enterotoxigenic E. coli (ETEC) en Pleisiomonas shigelloides bepaald.

Bij een positieve PCR op Yersinia enterocolitica wordt de feces gekweekt voor aanvullende determinatie en resistentiebepaling. Omdat de gevoeligheid van de PCR hoger is dan van de kweek kan het zijn dat de PCR positief is maar de aanvullende kweek negatief.

Met name de Yersinia enterocolitica serotypen O:3, 8 en 9 worden als pathogeen beschouwd. Andere serotypen zijn mogelijk apathogeen.
Code OWM-204
Laatste revisie: 26 maart 2025 - 13:45