FES PET onderzoek (LNG-102)
Een PET-scanner brengt afwijkingen in de celstofwisseling in beeld, met behulp van een radioactieve vloeistof (FES staat voor Fluor oestradiol), en combineert dit met een nauwkeurige plaatsbepaling. Deze radioactieve vloeistof verspreidt zich in het lichaam om te zoeken naar cellen die zich kunnen koppelen aan het hormoon oestrogeen.
Translate instructions
If you wish to view the page on your phone or tablet, then the steps below may not work. Please switch to a desktop computer to translate this website. For translating the text, please follow this instruction:
1. Select the text you want to translate.
2. Choose ‘Vertalen’.

3. Select the language you prefer.

4. You can read and/or listen to the translated text (by Google).

Hoe verloopt het onderzoek?
Uw afspraak
Voorbereiding
De dag van het onderzoek
Veelgestelde vragen
Praktische tips
Wat neemt u mee?
Neem naar uw afspraak uw geldig identiteitsbewijs mee. Hier vindt u meer informatie over wat u moet meenemen.
Afspraak op onze locatie in 's-Hertogenbosch, Boxtel, Drunen of Rosmalen? Meld u eerst digitaal aan. Lees hier hoe dit werkt.
MijnJBZ
Via MijnJBZ kunt u zelf een deel van uw persoonlijke en medische gegevens inzien die in het JBZ over u bekend zijn. Zie ook: Wat kan ik in MijnJBZ zien?
Bekijk uw zorgverzekering
Controleer zelf vóór een afspraak in het JBZ of uw zorg wordt vergoed:
- Bekijk hier met welke zorgverzekeraars het JBZ een contract heeft.
- Het hangt ook af van uw polis of uw zorgverzekeraar alle zorg volledig vergoedt.
- Onze zorg valt voor volwassenen onder het wettelijk eigen risico. Dit betekent dat u ieder jaar eerst een bedrag zelf moet betalen, voordat uw zorgverzekeraar kosten gaat vergoeden.
Gegevens delen
Wilt u dat zorgverleners buiten het Jeroen Bosch Ziekenhuis uw medische gegevens kunnen inzien? Dan moet u het JBZ toestemming geven om uw gegevens beschikbaar te stellen.
Betrokken afdelingen
FES PET onderzoek (LNG-102)

Eten, drinken en toilet
Op de dag van het onderzoek mag u gewoon eten en drinken.
- In het laatste uur voor uw afspraak moet u een halve liter water drinken.
U mag gewoon naar het toilet. U hoeft niet met een volle blaas naar de afdeling te komen.
Medicijnen
Bepaalde medicijnen beïnvloeden het onderzoek. Deze medicatie moet u stoppen. Uw specialist heeft u hierover geïnformeerd en hierboven genoteerd welke medicijnen u moet stoppen.
Kleding
Trek op de dag van het onderzoek comfortabele kleding aan met zo weinig mogelijk ritsen, knopen, bretels, en dergelijke. Een spijkerbroek is geen probleem. Laat uw sieraden thuis. Metalen in het lichaam (pacemakers, gewrichtsprothesen, enzovoort) zijn geen probleem bij dit onderzoek.
Bent u zwanger of zou u dit kunnen zijn? Of geeft u borstvoeding?
Geef dit dan door aan uw specialist, deze zal dit met u bespreken. Na het toedienen van de radioactieve stof moet de borstvoeding afgekolfd worden en 12 uur apart gehouden worden. Na deze 12 uur kunt u deze afgekolfde voeding veilig geven. Laat iemand anders gedurende de 12 uur uw baby voeding geven uit een flesje. Daarna mag u zelf weer borstvoeding geven. Heeft u nog vragen, dan kunt u deze ook stellen aan de laborant tijdens het onderzoek.
Waar meldt u zich?
U meldt zich met de QR-code op uw dagticket bij het gele aanmeldpunt op de afdeling Nucleaire Geneeskunde (gebouw C, verdieping 0, ontvangst 3). Volg de instructies op het scherm en neem hierna plaats in de wachtruimte.
Wat gebeurt er tijdens het onderzoek?
De laborant haalt u op uit de wachtruimte en brengt u naar een voorbereidingskamer. Daar komt u in een comfortabele stoel zitten. U krijgt extra informatie over het onderzoek en een injectie met een radioactieve vloeistof.
Deze vloeistof moet 1 uur inwerken. U moet dit uur in deze ruimte blijven, maar u mag bijvoorbeeld wel wat lezen of puzzelen. Wij kunnen u radiomuziek aanbieden, of u mag ook zelf muziek meebrengen die u op uw telefoon of ander eigen apparaat afspeelt. Het is niet mogelijk om een familielid/begeleider bij u te hebben in de voorbereidingsruimte en tijdens het onderzoek.
Vlak voor de scan vragen we u goed uit te plassen. Alle kleding zonder metalen onderdelen kunt u aanhouden. Ook schoenen mogen vaak aanblijven. Metalen hulpmiddelen als bril, een gehoorapparaat of gebitsprothese moet u uit/af doen.
Tijdens het maken van de scan ligt u op een smal bed. U ligt op de rug met de armen boven het hoofd. Er wordt eerst een CT-scan van enkele minuten gemaakt. Vervolgens wordt in dezelfde houding een PET-scan gemaakt die ongeveer 35 minuten duurt. Tijdens beide scans schuift u enkele keren door het apparaat heen en weer. Het is belangrijk dat u tijdens het hele onderzoek zo stil mogelijk blijft liggen.
De laborant houdt u tijdens het onderzoek in de gaten via camera’s. Ook is er een intercom om met elkaar te kunnen communiceren. Het apparaat maakt tijdens het scannen weinig geluid.
In verband met metalen onderdelen is het luisteren van muziek tijdens de scan niet mogelijk.
Het onderstaande filmpje geeft een algemene uitleg over een PET onderzoek. Bij het onderzoek dat u krijgt, is het niet nodig om het suikergehalte te meten. U krijgt daarom géén vingerprik. Ook krijgt u bij dit onderzoek een andere radioactieve stof toegediend, dan in het filmpje benoemd wordt. Bekijk het filmpje:
Hoe lang duurt het onderzoek?
Deel 1 (voorbereiding): 10 minuten
Wachttijd: 60 minuten
Deel 2 (onderzoek): 35 minuten
Van wie krijg ik de uitslag?
In mijnJBZ kunt u nakijken of er al een afspraak voor de uitslag is gemaakt. Heeft u nog geen afspraak voor de uitslag? Neem dan contact op met de polikliniek waar u onder behandeling bent. U vindt de contactgegevens op onze website.
Moet u bloed laten prikken?
Doe dit dan vóór het onderzoek of de dag na het onderzoek.
Ik heb nog vragen, waar kan ik die stellen?
U kunt telefonisch contact opnemen met de afdeling Nucleaire Geneeskunde, telefoonnummer (073) 553 26 90. De afdeling is bereikbaar van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur.
Bekijk ook de algemene informatie over onderzoeken op de afdeling Nucleaire Geneeskunde. Hier vindt u ook een video over de afdeling.